Vjetnamiešu mākslinieks Kao Vjets Ngujens rada mākslas darbus Latvijai.

Vjetnamiešu mākslinieks Kao Vjets Ngujens rada mākslas darbus Latvijai.

6 min.
Linda Paulauska

Par Kao biju dzirdējusi jau sen. Jeb precīzāk sakot - par viņa radītajiem Lāčplēša komiksiem. Tie ir tikai daži no viņa darbiem, kuri savulaik guva gana lielu popularitāti. Vēl ir citi jau radīti darbi un projekti izstrādes stadijā.

Domāju, ka ikviens, kurš redzējis kādus no Kao darbiem, vispirms novērtējis autora oriģinālo pieeju un pēcāk uzmanību piesaistījis viņa vārds - Kao Vjets Ngujens (Cao Việt Nguyễn), kam neviļus seko interese - no kurienes viņš un kāpēc Latvija?

Jau labu laiku atpakaļ uzmeklēju Kao Instagram. Viņš ir 34 gadus jauns vjetnamiešu mākslinieks, kurš iemīlējis Latviju. Kao sociālajos tīklos publicē īsus stāstiņus par dzīvi gan Vjetnamā, gan Latvijā un savus mākslas darbus - mani personīgi ļoti uzrunā viņa pēdējā laika aktuālie modes zīmējumi un ūdenskrāsu darbi.

Reiz tiekamies ar Kao attālinātā zvanā - viņš Vjetnamā, es Latvijā. Tik smaidīgs, pozitīvs un stāstiem piepildīts. Aprunājāmies par viņa dzīves ceļu, jau paveikto mākslā un plānoto gan Vjetnamā, gan Latvijā.


No Vjetnamas uz Latviju

Esmu dzimis Hošiminā, Vjetnamā. Kad biju mazs, mani vecāki izšķīrās. Tētis apprecējās otro reizi ar latvieti - tā es iepazinu Latviju. Bērnībā dzīvoju Vjetnamā kopā ar mammu, bet 15 gadu vecumā pārcēlos uz Latviju pie tēta. Sākums Latvijā nebūt nebija viegls. Nepratu latviešu valodu. Dzīvojām Ogrē, uzsāku mācības Ogres Valsts ģimnāzijā, bet iedzīvošanās izvērtās sarežģītāk kā bija gaidīts. Pēc gada mani no skolas izslēdza, jo nebiju apguvis latviešu valodu. Pēcāk mācības uzsāku Ogres 1. vidusskolā. Lai gan mācības skolā jau bija gana liels izaicinājums, atradu laiku mākslai - man patika zīmēt. Sākotnēji apmeklēju Ogres mākslas skolas studiju, pēc 10.klases mācības turpināju Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā. Pēc vidusskolas iestājos Latvijas Mākslas akadēmijā, kur studēju grafisko mākslu, bet, dažādu apsvērumu dēļ, studijas pārtraucu.

Man bija ļoti iepatikusies Latvija, nolēmu palikt. Darbojos dažādos mākslas projektos un vienlaikus strādāju Valsts Robežsardzē par vjetnamiešu valodas tulku, savulaik esmu vadījis arī vjetnamiešu restorānus Latvijā, iesaistījies Latvijas Vjetnamiešu biedrībā un piedalījies dažādos projektos. Viens no zīmīgākajiem projektiem bija 2014.gadā, kad ar runu „Lāčplēša cienīga Latvija” uzstājos TEDxRiga konferencē. Paralēli vienmēr ir kāds darbs pie dažādiem mākslas projektiem un idejām.

Nejaušais iedvesmas avots eposs “Lāčplēsis”

Mana interese par eposu “Lāčplēsis” patiesībā ir liela sagadīšanās. Skolas laikā literatūrā nācās lasīt. Biju gana slinks un devos uz bibliotēku jautāt, lai man iedod visplānāko grāmatu. Bibliotekāre iedeva eposu “Lāčplēsis”. Mani tas tik ļoti aizrāva, ka 2008.gadā, kā Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas diplomdarbu, nolēmu izveidot komiksu par Lāčplēsi. Vēlāk uzsāku sadarbību ar izdevniecību “Zvaigzne ABC” un 2009.gadā mans vidusskolas diplomdarbs - komikss tika izdots ar nosaukumu „Lāčplēša dzimšana”.

Lāčplēša dzimšana
Lāčplēša dzimšana
Lāčplēša hronika
Lāčplēša hronika

Cilvēki ideju bija novērtējuši. Man pašam ļoti patika un pēc laika strādāju pie sava otrā komiksa. Sadarbībā ar izdevniecību “Zvaigzne ABC” 2012.gadā tika izdots mans otrais komikss “Lāčplēša hronika”.

Kurbads jodu kāvējs. I Ķēves dēls
Kurbads jodu kāvējs. I Ķēves dēls

Savu iesākto komiksu radīšanu turpināju - 2015.gadā izdevu savu trešo komiksu “Kurbads jodu kāvējs. I Ķēves dēls”.

Kao Latvijā
Kao Latvijā

Līdztekus šiem komiksu projektiem vienmēr strādāju arī pie citiem mākslas darbiem. Viens no mīļākajiem un vienlaikus izaicinošākajiem projektiem bija veidot ilustrācijas un animācijas 2018. gada filmai „Baltu ciltis”. Tas bija gana izaicinoši, jo pirmo reizi strādāju filmai, bet komanda un rezultāts man ļoti patika - ilgojos pēc šīs pieredzes, labprāt vēl kādreiz strādātu šajā nozarē.

Latvijā un Vjetnamā jūtas kā mājās

Man dzīve Latvijā ļoti patīk - dzīvoju daudz mierīgāku dzīvesveidu salīdzinājumā ar ikdienu Vjetnamā. Apkārt ir daudz vairāk dabas un dzīves ritms ir mierīgāks. Man ir vairāk laika meditēšanai un ir iedvesma jauniem projektiem. Savukārt, Vjetnamā dzīve ir daudz steidzīgāka - dzīvoju pilsētā, kurā ir vairāk kā 10 miljonu iedzīvotāju. Visu laiku ir silts - cilvēki dzīvo aktīvi visu gadu, bet vienlaikus ir rutīna. Oficiālā valsts iekārta ir komunisms un līdz ar to ir atšķirīga cilvēku domāšana. Šeit cilvēkiem patīk un interesē viss saistītais ar ārzemēm, bet ir sarežģīti, piemēram, kaut ko izdot, jo valdība visu stingri kontrolē.

Savukārt, Latvijā cilvēki dzīvo brīvāk - dara to, kas patīk. Esmu novērojis, ka latviešu dzīvesveids ļoti mainās atkarībā no sezonas.

Vēl būtiska atšķirība ir ģimeņu veidošana - Vjetnamā ir pašsaprotami, ja ģimenes dzīvo kopā vairākās paaudzēs - vecvecāki, vecāki, bērni un mazbērni. Latvijā jaunas ģimenes biežāk izvēlas dzīvot atsevišķi no vecākās paaudzes.

Domāju, ka Latvijā esmu labi iekļāvies - man patīk valoda, mīļākie svētki ir Līgo un jūtos labi latviešu vidē. Es abās valstīs jūtos kā mājās.

Negaidīta pārcelšanās uz Vjetnamu

Latvijā labi iedzīvojos un biju plānojis palikt ilgstoši. Savukārt, ģimeni Vjetnamā ik gadu apciemoju Ķīniešu jaunajā gadā - katru gadu tas tiek svinēts citā datumā (aut. - periodā no 21. janvāra līdz 21. februārim).

2020.gadā, kā ierasts, devos uz Vjetnamu pie mammas un ģimenes. Kad plānoju atgriezties Rīgā, pasauli bija pārņēmusi Covid-19 pandēmija. Manu lidojumu uz Latviju atcēla, nācās palikt Vjetnamā uz nenoteiktu laiku. Nācās gaidīt vakcīnas un bija daudz citu ceļošanas ierobežojumu. Pagāja vairāk kā divi gadi kopš uzturējos Vjetnamā - tā pavisam neplānoti sanāca pārcelties uz ilgstošāku dzīvi.

Kao Vjetnamā
Kao Vjetnamā

Neskatoties uz attālumu, es katru dienu sekoju līdzi notikumiem Latvijā, uzturēju kontaktus ar draugiem un strādāju gan ar Latvijas, gan Vjetnamas mākslas projektiem.

Šobrīd gatavojos Vjetnamā izdot Taro kārtis par vjetnamiešu tūrisma objektiem - Taro kārtis Vjetnamā ir ļoti populāras. Esot Vjetnamā, pieņēmu pasūtījumus arī no Latvijas. Viens no lielākajiem pagājušā gada projektiem bija ilustrēts kalendārs sadarbībā ar Mežotnes pilskalnu un Rundāles novadu.

Kao ilustrēts kalendārs ar 12 ilustrācijām
Kao ilustrēts kalendārs ar 12 ilustrācijām

Brīvajā laikā zīmēju gan Vjetnamas, gan Latvijas auditorijai. Pēdējā laikā esmu iecienījis mākslā strādāt pie vēstures, kultūras un modes tēmām.

Viens no Kao zīmētajiem darbiem Vjetnamā
Viens no Kao zīmētajiem darbiem Vjetnamā

Video Kao zīmē modeli Vjtenamā:

Video Kao ar ūdenskrāsām zīmē latviešu modeli:

Paralēli mākslas darbiem, es mazliet strādāju, kā latviešu valodas tulks un mācu divām vjetnamiešu studentēm latviešu valodu. Man patīk, es priecājos, ka nezaudēju kontaktus ar Latviju.

Gaidāmie projekti Latvijā

Runājot par nākotnes plāniem, man ir dažādas idejas gan Vjetnamai, gan Latvijai. Vjetnamai gribētu izveidot grāmatu par Vjetnamas vēsturi.

Latvijā man ir vairāk plānu un ideju.

Gribētu izdot savu ilustrāciju apkopojumu veltītu latviešu sievietēm.

Viena no Kao ilustrācijām - latviešu meitene
Viena no Kao ilustrācijām - latviešu meitene

Esmu iesācis darbu pie sava ceturtā komiksa latviešu auditorijai - izdevniecībā “Zvaigzne ABC” iesniedzu projektu komiksam par Tālavas taurētāju.

Izdevniecībā “Zvaigzne ABC” iesniegtais projekts - komikss par Tālavas taurētāju. Komikss gaidāms 2022.gadā.
Izdevniecībā “Zvaigzne ABC” iesniegtais projekts - komikss par Tālavas taurētāju. Komikss gaidāms 2022.gadā.

Latvijā atgriezos šī gada jūnijā. Tad arī ir plānota tikšanās ar izdevniecību un ceru, ka jau 2022.gadā tiks izdots ceturtais komikss latviešu auditorijai. Plānoju turpmāk kādu laiku dzīvot šeit Latvijā.


Lindas komentārs

Paldies Kao par laiku sarunai! Neviļus rodas pārdomas, cik gan daudz mūsu dzīvēs nosaka sakritības - Kao nejauši izvēlētā literatūras grāmata aizved viņu pie slavenu komiksu radīšanas. Pandēmija izmaina dzīvesvietas plānus. Ļoti ceru, ka Kao drīzumā izdosies realizēt savus nākotnes plānus - gribētu redzēt komiksu par Tālavas taurētāju un viņa ilustrāciju apkopojums ar latviešu sievietēm šķiet vilinošs.

Man tik ļoti patīk Kao ūdenskrāsu zīmējumi, dažus atrādīšu Jums šeit:

Kao ūdenskrāsu zīmējums
Kao ūdenskrāsu zīmējums
Kao ūdenskrāsu zīmējums
Kao ūdenskrāsu zīmējums
Kao ūdenskrāsu zīmējums
Kao ūdenskrāsu zīmējums
Kao ūdenskrāsu zīmējums
Kao ūdenskrāsu zīmējums

Jāatzīts, ka Kao ir gana pieticīgs - viņš noklusēja, ka ir izveidojis vairākus Instagarm profilus, kuros skatāmi darbi dažādās tehnikās un tēmās. Mans favorīts, protams, ir modes profils: @bluecatriga, bet ir dažādas citas ilustrācijas katrai gaumei: @kaokomik un @kaofineart.

Ja arī Jūs interesē māksla, dažādas tehnikas un temati - zināsiet pie kā vērsties!

Lai izdodas, Kao! Priecāšos Tevi un Tavus darbus sastapt Latvijā!

Ja dalies ar šo rakstu sociālos tīklos, lūdzu pievieno mirkļbirku #esence.

Ja Tev patika šis raksts, priecāšos, ja atbalstīsi ar ziedojumu! šeit